Офіційний сайт КДНЗ №6 "Струмок" Дніпрорудненської міської ради

Розділи

Календар

« Травень 2021 »
Пн   3 10 17 24 31
Вт   4 11 18 25  
Ср   5 12 19 26  
Чт   6 13 20 27  
Пт   7 14 21 28  
Сб 1 8 15 22 29  
Нд 2 9 16 23 30  

Пошук

Вихователь розвиваючого кабінету логіки

Перькова Олена Анатоліївна

Освіта: неповна вища
Кваліфікація: 11 тарифний розряд
Педагогічний стаж: 21 рік
Ребёнок – это не сосуд, который надо наполнить,
а огонь, который надо зажечь

    Навіщо логіка маленькій дитині, дошкільникові? Справа в тому, що на кожному віковому етапі створюється як би певний «поверх», на якому формуються психічні функції, важливі для переходу наступному етапу. Таким чином, навички, уміння, придбані в дошкільний період, будуть служити фундаментом для одержання знань і розвитку здатностей у більше старшому віці – у школі. І найважливішим серед цих навичок є навичка логічного мислення, здатність «діяти в розумі». Дитині, що не опанував прийомами логічного мислення, сутужніше буде даватися навчання – рішення завдань, виконання вправ зажадають більших витрат часу й сил. У результаті може постраждати здоров’я дитини, ослабне, а те й зовсім згасне інтерес до навчання. Опанувавши логічними операціями, дитина стане більше уважним, навчиться мислити ясно й чітко, зуміє в потрібний момент сконцентруватися на суті проблеми, переконати інших у своїй правоті. Учитися полегшає, а виходить, і прцес навчання, і саме шкільне життя будуть приносити радість і задоволення.

    Логічні прийоми – порівняння, синтез, аналіз, класифікація, доказ й інші – застосовуються у всіх видах діяльності. Їх використовують починаючи з першого класу для рішення завдань, вироблення правильних умовиводів. Знання логіки сприяє культурному й інтелектуальному розвитку особистості. Новітні погляди на процес формування психологічного світу дитини, як відомо, ґрунтуються на теорії О.Запорожця щодо самоцінності дошкільного дитинства. А це означає: основний шлях розвитку малюка на цьому етапі – збагачення і наповнення його діяльності найбільш значущими формами та способами. Вирішального значення набуває формування в дошкільнят активного пізнавального ставлення до навколишньої дійсності, вміння орієнтуватись у розмаїтті предметів і явищ, здатності довільно регулювати власну пізнавальну діяльність. Це і є ті внутрішні передумови, які забезпечують продуктивність розумової діяльності дитини, визначають легкість і швидкість засвоєння нової інформації, здатність до її творчого використання у житті.

    Ми маємо сформувати в наших вихованців уміння міркувати, орієнтуватися в усьому, що їх оточує, належно оцінювати життєві ситуації, приймати самостійні рішення, аргументувати свої міркування, помічати і розкривати причинно- наслідкові зв’язки в довкіллі. Відтак, набагато важливіше не просто дати дітям певні знання, сформувати відповідні навички, а й прищепити їм основи особистості. Тому головний напрямок – це розвиток логічного мислення дітей під час ознайомлення з навколишнім світом у всіх його взаємозв’язках і залежностях.

    Розвиток логічного мислення – це дуже важливий та необхідний процес мислення , при якому людина використовує логічні конструкції та готові поняття. Необхідно відмітити, що логічне мислення та уява лежать в основі практичних винаходів, які створило людство. Можна навіть сказати, що логічне мислення – це основа геніальності.

    Логічне мислення – це вміння оперувати абстрактними поняттями, це кероване мислення, мислення шляхом міркувань, суворої відповідності законам логіки, бездоганна побудова причинно- наслідкових зв’язків. Зокрема, уміння проводити такі найпростіші логічні операції, як визначення понять (дефініція), порівняння, узагальнення, класифікація, судження, доказ.

Банк інноваційних технологій які я використовую в своїй роботі:

Розвиваючі ігри Нікітіних: кубики, гра типа «Танграм» - автори Борис Павлович і Олена Олексіївна Нікітіни, класики вітчезняної педагогіки та автори ряду розвиваючих ігор для дітей.
Суть технології : Методика раннього розвитку дітей, в першу чергу, базується на відповідних дитячих іграх. За методикою Нікітіних вони повинні включати в себе спільну діяльність дитини і батьків. Вони мають великий потенціал, тому що їх можна підлаштувати під себе, під свій рівень розвитку, під свої інтереси. Кожна «Нікітінська» дитяча гра надає можливість подумати над тим, що до неї надати, як її поліпшити; така варіативність завдань заздалегідь продумана, адже вона спрямовує дитину до творчої роботи. В основному ці ігри мають форму головоломок, направлених на розпізнавання і добудови образів, інакше кажучи, на розвиток логічного і творчого мислення. Кожна гра по методиці Нікітіних є набором завдань вирішення яких дитина шукає за допомогою кубиків (кубики Нікітіна), квадратів з картону, деталей з конструктора і т.д. Завдання, які ставляться перед дитиною, мають різну форму: у вигляді інструкції, креслення, моделі. Таким чином дитина знайомиться з різними способами передачі інформації. Завдання задаються за принципом від простого до складного і мають дуже широкий діапозон.

Розвиток логіко-математичних уявлень і вмінь шляхом використання ігор та вправ з дидактичним матеріалом – паличками Кюізенера. – автор Х.Кюізенер.

Суть технології: Активізація пізнавальних здібностей дошкільників, вміння логічно розмірковувати, сформованість розуміння дітьми абстрактних понять, що виникають в мисленні дитини як результат його самостійної практичної діяльності («самостійного математичного дослідження»).

Логіко-математичний розвиток дошкільників засобами розвиваючої (математичної) гри-конструктора «Колумбове яйце».

    Суть технології ігор: не просто в збиранні первиної фігури – з розрізаних шматочків можна збирати різноманітні силуети – тварин, людей, різних предметів. До кожної головоломки додаються зображення таких силуетів як у натуральну величину з розбиттям на складові частини, так і просто силуети, де доведеться ще здогадатися, які частини і в якому положенні необхідно підставити. Адже послідовність складання вже готових форм від дитини прихована йому доводиться пройти заново досвід творця. Але дані завдання не обмежують дитину у свободі творчості. У процесі виконання завдань приходить бажання придумати власні схеми. Крім іншого в такій грі він вчиться співвідносити геометричні фігури, знаходити взаємозв’язки між ними (наприклад, ромб можна скласти з двох трикутників а великий трикутник з двох маленьких.)