Офіційний сайт КДНЗ №6 "Струмок" Дніпрорудненської міської ради

Розділи

Календар

« Квітень 2021 »
Пн   5 12 19 26
Вт   6 13 20 27
Ср   7 14 21 28
Чт 1 8 15 22 29
Пт 2 9 16 23 30
Сб 3 10 17 24  
Нд 4 11 18 25  

Пошук

Консультпункт вихователя-методиста

Рефлексуємо, щоб поліпшити взаємодію з батьками

За останні десятиріччя відбулися зміни в освіті й суспільсті в цілому. Змінилися також батьки та традиції родинного виховання: Але чи на краще? Українська родина переживає великі економічі та духовні труднощі. І коли педагог спілкується з дитиною, він відчуває та розуміє проблеми сім'ї:

  • • зміни у складі родини;
  • • зменшення часу, який батьки витрачають на спілкування з дитиною;
  • • байдужість та інертність батьків у вихованні;
  • • пріоритетність фінансового забезпечення над розвитком дитини;
  • • низький рівень психолого-педагогічної культури.

У таких умовах дитина потребує ще більше любові, уваги та поваги. Тому налагодьте взаємодію з батьками та виховуйте дитину разом. Як це зробити? Використайте рефлексію та погляньте на проблеми під іншим кутом. Так ви зможете проаналізувати спільну діяльність і отримати від батьків зворотний зв'язок, а отже поліпшити взаємодію.

Як ви розумієте поняття рефлексія? Рефлексія (лат. reflexus – відображений та reflexio — «повертаюся назад») – метод самоаналізу знань і вчинків, їх значень та меж.

Рефлексія — унікальна здатність людської свідомості в процесі діяльності сприймати саму себе, внаслідок чого людська свідомість постає як самосвідомість, самопізнання.

Інтерактивний методМетод Синквейну .

Поняття «Рефлексія»

Хід: Синквейн – чотирирядна форма.

1 рядок – тема синквейна, заключає в собі одне слова (зазвичай іменник), яке означає об’єкт або предмет, про що йде мова.

2 рядок – два слова (прикметники або дієприкметники), що дають опис якості предмета.

3 рядок - 3 дієслова чи дієприслівники, описують характерні дії об’єкта .

4 рядок – фраза з попередніх слів, що виражає особисте відношення автора до предмета, резюме, що характеризує суть предмета.

Наприклад – поняття: «Рефлексія»

Наприклад,

1. – що це? (одним словом іменником) - Пізнання

2. – яка? (якість 2 прикметника) – дієва, аналітична;

3. – що робить? (3 дієслова дії об’єкта) Осмислює, відображає, взаємодіє.

4. – Це дієве, аналітичне пізнання під час осмислення, відображення і взаємодії.

Проще говоря (что-то понять во-время действия и взаимодействия)

Аби ліпше порозумітися з батьками вихованців, порефлексуйте. Розпочніть із себе.

Процес самопізнання, за якого усвідомлюються й осмислюються власні думки та психічні переживання називають саморефлексією.

Саморефлексія дасть вам змогу проаналізувати власні почуття, оцінити своє ставлення до подій згідно з власною картиною світу, зрозуміти позицію інших та визначити свої майбутні дії.

Для саморефлексії скористайтеся одним із ефективних інструментів— ставте собі запитання на конкретний захід чи ситуацію та чесно на них відповідайте «Навіщо мені це робити?» і так 5-7 разів (кущовий принцип, принцип ланцюжка). (провести саморефлексію)

Під час рефлексії спробуйте поглянути на проблему з боку батьків. Поміркуйте, про що вони мріють, коли віддають дитину до дитячого садка? Сучасні дослідники з'ясували, що батьки хочуть:

• щоб дітям було тепло й затишно; їжа була смачною та корисною; вистачало іграшок і товаришів для ігор;

• аби вихователі були добрими й уважними до дітей; навчали їх читати, лічити, малювати, співати, танцювати, іноземної мови, гарних манер і навичок самообслуговування;

• вивільнити час на роботу, домашні справи, відпочинок.

Хіба педагоги самі не бажають цього, коли водять своїх дітей до дитячого садка? Запитайте в себе, чи вас завжди влаштовувала робота вихователів власних дітей. Спробуйте уявити себе на місці батьків і попри внутрішній опір зрозуміти їх очікування та бажання, тобто стати на позицію іншого. Це допоможе рухатися далі до осмислення позицій одне одного. (картинка «Шість-дев’ять»)

Якщо у вас виникла проблема або конфлікт у відносинах з батьками, скористайтесь рефлексійною вправою «Три кола»: запишіть проблему, з якою ви стикнулися, намалюйте три кола, де третє коло об’єднує два перших: 1 коло – особиста думка щодо ситуації;

2 коло – думка батьків щодо ситуації;

3 коло – шляхи рішення проблеми з позиції і батьків і вихователя.

Есть такая притча. Однажды солнце и ветер поспорили, кто из них сильнее. Вдруг они увидели путешественника, что шагает по дороге, и решили: кто быстрее снимет его плащ, тот сильнее.

Начал ветер. Он стал дуть, что есть силы, стараясь сорвать плащ из человека. Он задувал ему под ворот, у рукава, но у него ничего не выходило. Тогда ветер собрал последние силы и дул на человека сильным порывом, но человек только лучше застегнул плащ, съежился и пошел быстрее.

Тогда за дело взялось солнце. “Смотри, - сказало оно ветру. - Я буду действовать по-иному, ласково”. И, действительно, солнце начало нежно пригревать путешествующему спину, руки. Человек расслабился и подставил солнцу свое лицо. Он расстегнул плащ, а потом, когда ему стало жарко, то и совсем его снял.

Так солнце, победило, действуя по-доброму, с любовью.

Серед традиційних і нетрадиційних форм взаємодії з батьками. Я рекомендую: відмовтеся від інформаційного характеру в рекомендаціях для батьків. Зосередьте увагу на їх психолого-педагогічній просвіті. Замініть численні ширми із загальною інформацією про народні свята й традиції на конкретні порадники, зорієнтовані на особистість дитини дошкільного віку. Наприклад: «Як відповісти малюку на запитання «Де живее Святий Миколай?» або «Як створити з дитиною казку про правила дорожнього руху?» (дієві практичні поради).

Аби наочно-друковані засоби були ефективними, не забувайте про три правила:

•періодичність — оновлюйте матеріал один раз на два тижні;

•естетика — шрифт, цікавий заголовок, ілюстрації, яскравість і привабливість матеріалу;

•зручність для читання.

Частіше розміщуйте анкети й опитувальники. Так батьки звикнуть рефлексувати. До того ж ви постійно матимете зворотний зв'язок. Спробуйте також сучасні й цікав форми інтерв'ю та авто-інтерв'ю. Ретельно продумайте змістовні запитання, які спонукатимуть до міркувань і роздумів щодо виховання дітей, запропонуйте батькам ділитися досвідом

Саме навколо колективних форм взаємодії з батьками точаться найпалкіші дискусії, і саме у цих формах відбуваються революційні зміни. Нині поряд із класичними батьківськими зборами проводять тренінги, майстер-класи, брифінги тощо. Оберіть, що вам більше до вподоби, та організуйте «Батьківські (не)конференції», «Перші батьківські (не)збори», а «Педагогічне чаювання».

Щоб активізувати діяльність батьків, створюйте під час роботи спільний продукт, який задовольняє всіх. Наприклад, пам'ятки, порадники, методичні скарбнички.

Творчі форми взаємодії з родинами, наприклад реалізація проектів, зближують дорослого й дитину та приносять задоволення малюкові. Спочатку можуть взяти участь лише кілька родин, але це вже непогано. Тепло підтримайте їх і публічно нагородіть — словами, дипломами, дитячими саморобками. Тоді в наступному заході кількість учасників збільшиться.

Нині педагоги часто надають перевагу сучасним засобам спілкування з батьками — за допомогою ґаджетів. Утім, пам'ятайте, що техніка не замінить безпосереднього контакту.

Зацікавте батьків життям дитини, надсилаючи їм світлини про перебіг дня в дитсадку. Задовольняйте їхні інтереси й потреби та здійснюйте просвітницьку діяльність одночасно. Започаткуйте групові розсилки, в яких ознайомлюйте батьків з педагогічними притчами чи власними напрацюваннями. Надавайте посилання на просвітницькі матеріали сайту закладу дошкільної освіти та інших інтернет-джерел.

Щоб досягти порозуміння, не забувайте про зворотний зв'язок.

Запропонуйте батькам інтерактивні вправи «Рефлексійна мішень», «Рефлексійний екран», «Кольорограма заходу», «Три відкриття заходу», «Меседж партнерові», «SMS собі», «Слово дня», «До і після», «Рефлексійний мікрофон», «Бліц- інтерв'ю» тощо.

Дослухайтеся до думки батьків та корегуйте роботу з ними. Використовуйте традиційні форми й методи взаємодії з родинами та наповнюйте їх сучасним змістом; новими пріоритетами й неформальними підходами.

Навчайте, розвивайте й виховуйте дітей спільно з вірними та розумними союзниками — їхніми батьками. Разом ви допоможете вихованцям ліпше пізнати себе, самоствердитися та реалізуватись у житті.

 

П'ятниця, 02 Жовтня 2020 14:30 | Переглядів: 25